top of page

Verimli Bir Çalışma Ortamı İçin Home-Ofis Dekorasyon Önerileri

Pandemi dönemi profesyonel hayatımıza dair pek çok gerçeği gözlerimizin önüne serdi. Zorunlu olarak evde geçirdiğimiz ve iş arkadaşlarımızdan uzak kaldığımız günlerde bir şeyi net bir şekilde anlamış olduk. Pek çok sektörde her gün ofise gidip gelmeden de çalışmak pekala mümkünmüş. Bu gerçek pandemiden sonraki dönemde geleneksel ofis kültüründe köklü değişikliklere neden oldu. Birçok şirket bu vesileyle uzaktan çalışmayı benimserken bazıları da hibrit sistemleri tercih ediyor.

İş hayatımızdaki bu değişiklikle birlikte evimizde home office olarak kullandığımız odalarımızın dekorasyonu da önem kazandı. Günümüzün en az üçte birini geçirdiğimiz çalışma odalarımız daha çok ilgiyi ve daha çok yatırımı hak ediyor.

Siz de evden çalışıyor ve home office olarak kullandığınız odanızın iç tasarımını yenilemek istiyorsanız işte size birkaç dekorasyon fikri.


İşe Sandalye ile Başlayın

Çoğu zaman ofis sandalyesinin önemini göz ardı ederiz. Muhtemelen elimizde ne varsa kullanılmaz hale gelene kadar onunla devam eder ve bu konu üzerine fazla kafa yormayız. Ancak mesai saatlerini düşündüğümüzde ofis sandalyemizin üzerinde günde ortalama 7-8 geçiriyoruz. Günün çok önemli bir bölümünü paylaştığımız bu değerli mobilya konusunda işimizi şansa bırakmamak ve bu konuya ekstra önem vermek bizim lehimize olacaktır.

Konu ofis sandalyesi olunca size verebileceğimiz en iyi öneri bir mağazaya giderek ürünleri denemeniz olacaktır. Sizin için en rahat ve vücut yapınıza en uygun ofis sandalyesini ancak üzerinde bir süre vakit geçirerek bulabilirsiniz. İdeal modeli belirledikten sonra home office tasarımınıza uygun rengi seçebilirsiniz.


Sit-stand Masaları Deneyin

Günde 8 saat oturmak size göre değilse, ayakta çalışmayı deneyebilirsiniz. Ofis ortamı için pek uygun görülmeyen bu ürünler evdeki çalışma ortamınıza hoş bir hareketlilik katacaktır.

Yüksek tempolu bir ev-yaşam dengesine ayak uydurmak için ayaklı bir masaya yatırım yapmak akıllıca bir hareket olabilir. Bu değişiklik size günlük yaşamınızda hareketlilik getireceği gibi bel ağrısı, yüksek tansiyon gibi birçok sağlık sorununa karşı da vücudunuzu destekleyecektir.

Tüm günü ayakta geçirmek gözünüzü korkutuyorsa boyu ayarlanabilir masalardan alabilirsiniz. Böylece mesainizin istediğiniz bölümünü ayakta çalışarak geçirebilir, yorulduğunuzda masanızı alçaltarak günün geri kalanına oturarak devam edebilirsiniz.


Doğal Güneş Işığını Unutmayın

Home ofislerle ilgili bir başka güzel şey de günün büyük bir bölümünde bunaltıcı beyaz flüoresan ışık altında kalmak zorunda olmamanız. Bu ışıklar genellikle güneş ışığı almayan, kapalı ofislerde çalışma ortamını canlı tutmak için kullanılır. Ancak güzel evinizde bu hoş olmayan görüntüye sahip olmak zorunda değilsiniz.

Bir çalışma ortamı için en ideal aydınlatma şekli olan doğal ışığı home ofisinizde mutlaka önplana çıkarmanızı öneririz. Böylece moraliniz daha yüksek olur ve gözleriniz aşırı ışığa maruz kaldıkları için ağrımazlar. Çalışma odanızı masanızın güneş ışığını en çok alacağı şekilde konumlandırarak ve ince tül perdeleri tercih ederek işe başlayabilirsiniz.


Düzenli Olmaya Özen Gösterin

Home office ortamında işinize odaklanmanızı sağlayacak bir düzen kurmanız çok önemli. Bu şekilde dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirebilir ve veriminizi maksimuma çıkarabilirsiniz. Örneğin tüm gün açık bir TV, gürültülü bir sokağa bakan bir pencere veya etrafa dağılmış evraklar performansını düşürecektir. Düzeni sağlamanın en iyi yolu işleri basit tutmak ve minimal bir tarza sahip olmaktadır.

Dağınıklığı azaltmak için yapabileceğiniz şeylerden bazıları;

● Kablo karmaşasını azaltmak için kablosuz cihazları tercih edin,

● Ofis malzemelerinizi saklamak için bir dolap kullanın,

● Masanızı düzenleyin,

● Bir dosya dolabınız olsun ve gün içinde gerek duymadığınız evrakları orada saklayın,

● Çalışma odanızı gereksiz mobilyalarla doldurmayın.


Rahatlamak İçin Bir Köşe

Hepimizin gün içinde bazen dinlenmeye ihtiyacı oluyor. Evde çalışmanın en keyifli avantajlarından biri de bu ihtiyacı karşılayacak küçük kaçamaklara izin veriyor oluşu. Odaklanmak ve dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek önemli olsa da home ofisinizde bir süre dinlenmek ve gevşemek için biraz alan ayırabilirsiniz.

Tabii ki king-sized bir yataktan ya da masaj koltuğundan bahsetmiyoruz. Rahat bir kanepe alabilir, üzerine sıcak tutan bir battaniye atabilir ve yastıklarla döşeyebilirsiniz. Bu, işe geri dönmeden önce birkaç dakika oturup kendinizi toparlamanız için yeterli olacaktır.

Özellikle yoğun ve telaşlı günlerde, bu önerimiz çok işinize yarayacağını göreceksiniz.


Yastık demişken, Handan Loomworks'ün el dokuması yastık koleksiyonuna göz attınız mı?

85 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page