top of page

Yüksek lisansını Sabancı Üniversitesi marka yönetimi bölümünde tamamlayan Handan Özcan,  marka yönetimi alanında tasarım ve iletişim ajanslarında çalıştı. 2019 yılında, önceki deneyimlerinin de katkısıyla kendine yeni bir rota çizmeye karar verdi ve eski bir dokumacı olan anneannesinden çocukluğunda öğrendiği geleneksel Anadolu dokumasını yeniden keşfetmek adına bu dünyanın kapılarını aralayarak unutulmaya yüz tutmuş kadim bir zanaat olan el dokumasını, ilhamını iç dünyamızın kendine has dinamizmi ve doğanın kendisinden alarak kendi adını taşıyan bir tasarım markası kurdu.

 

Hepimizin kendimize has yaşam alanlarımızı iyileştirme çabasında olduğumuz gerçeğinden yola çıkarak yastık ve kilim üreten markanın önceliği, seri üretim mantığının tek tip ürün anlayışından farklılaşarak zanaat ve tasarımı içeren yeni bir dekorasyon deneyimi yaşatmak ve bunu hedeflerken doğaya olabildiğince zarar vermeden üretim yapmak. Petrol ve plastikten elde edilen hammaddelerin kullanım sıklığının arttığı modern dünyada etik üretimi ilke edinen Handan Loomworks, tüm dokumalarında doğal elyaf kullanıyor ve aşırı tüketim döngüsünün bir parçası olmadan, yavaş modanın gücüne inanarak her üründen sınırlı sayıda üretiyor. Tasarımları Handan Özcan’a ait olan tüm dokumalar yerel kadın zanaatkarlar tarafından el dokuma tezgahlarında üretiliyor.

  

Yarattığı her tasarımın kendine has olmasını önemseyen Handan Özcan, Anadolu dokuması  denince akla gelen geleneksel motiflerden farklılaşarak daha rafine ve minimal çizgide, renkler ve dokular arasında bir oyun alanının olması ve üretim tekniklerini de bilen bir tasarımcı olarak tasarımlarda tekniğin gerektirdiği şekilde doku kullanabilmesinin tasarımlarını ön plana çıkaran özelliklerden biri olduğunun altını çiziyor.

Sürdürülebilirlik ve etik üretim ilkeleri çerçevesinde kadın istihdamına da katkı sunabilme motivasyonu ile köylerinde yıllarca geleneksel dokuma yapmış kadın zanaatkarlar ile işbirliği yapan Handan Loomworks, Türkiye dışında Amerika Birleşik Devletleri, Dubai, İspanya ve İngiltere'de de kullanıcılarıyla buluşuyor.

bottom of page