top of page

El Yapımı Ürünlerle Daha Sürdürülebilir Bir Yaşam


El yapımı ürünler, benzersiz görünümleri ve kaliteleriyle iç tasarımın temel unsurları arasında yer alıyor. Ancak bu ürünler sadece tasarımlarıyla değil, sürdürülebilirlik açısından sahip oldukları artılarla da diğer üretim türlerinin önüne geçiyor.

Günümüzde tüketiciler gezegenimiz üzerindeki kişisel etkileri konusunda daha dikkatliler ve fabrikasyon ürünlerin yerine daha çevre dostu alternatiflere yöneliyorlar. Çevremiz için geliştirdiğimiz bu bilinç aynı zamanda şirketleri de harekete geçirerek daha sürdürülebilir üretim yöntemleri kullanmalarını sağlıyor.


İç Tasarımda Sürdürülebilirlik

Genel olarak iş dünyasında sürdürülebilirlik, daha az kaynak tüketmek, daha az plastik atık ortaya çıkarmak ve doğal malzemeleri daha çok tercih etmekle sağlanıyor. Böylece üretim süreçlerinin çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak hedefleniyor. İç tasarımda sürdürülebilirlik denildiğinde ise kavramın ekolojik yönleri daha ön plana çıkıyor.

El yapımı üretim işte tam da bu noktada resme dahil oluyor. El işçiliği yöntemlerinde ahşap ve yün gibi tamamen doğal ve sürdürülebilir ürünler tercih ediliyor.

İşin ustaları tarafından el emeğiyle hayata geçirilen ürünler, uzun süreli kullanım ömürleriyle tasarım kültürünün bizi yönlendirdiği yıllık trendlere karşı çevre dostu bir duruş sergiliyor. Zira tasarım kültürü her yıl ortaya attığı yeni trendlerle bir önceki yılın ürünlerini değersizleştirerek bizi bir tüketim döngüsünün içerisine itiyor.

Handan Loomworks olarak yerimiz bu kültürün ve yaklaşımın tam karşısında. Yavaş moda kavramını benimsiyor ve sattığımız her ürünün size ulaşana kadar geçtiği tüm süreçleri büyük bir titizlikle takip ediyoruz. Bizim için el yapımı ürünler sahip oldukları güçlü karakterler sayesinde modası asla geçmeyen ürünlerdir. Birbirinden güzel el yapımı eserler evimizdeki sıradan bir eşya olmaktan öte yaşam alanlarımızı zenginleştiren ve tanımlayan birer öğedir.

Sürdürülebilir kriterlerimiz hakkında daha fazlasını keşfedin.


El Yapımı Ürünler Neden Önemlidir?

Satın aldığımız ve kullandığımız her ürünün çevremiz üzerinde sebep olduğu olumsuz etkiler bizim sorumluluğumuzda. Her alışverişte bu bilinçle hareket ederek çocuklarımıza daha yaşanabilir bir çevre bırakmak adına anlamlı bir adım atmış oluruz.

Üretimlerinde daha az plastik kullanılması, doğal kaynakların asgari düzeyde harcanması ve karbon ayak izini azaltması el yapımı ürünlerin sürdürülebilirlik açısından sağladığı katkıların başında geliyor. Ancak geleneksel işçiliğin artıları bunlarla sınırlı değil. Toplu üretimden çıkan ürünlerde bulamayacağımız birçok faydayı da beraberinde getiriyor.


Eşsiz Bir Stil


İnsanların el yapımı ürünlerde fark ettikleri ilk şey benzersiz görünmeleridir. Usta eller tarafından ayrı ayrı hayata geçirilen her ürün eşşiz bir görünüme sahiptir. Model aynı olsa bile bu farklılığı küçük detaylarda görmek mümkündür.El yapımı bir objenin her santiminde insan emeğinin ve işçiliğinin hatırası vardır. Her ürün kendi hikayesiyle birlikte gelir. Bu hikayede sürdürülebilir hammaddelerin nasıl toplandığına ve ürünün ustası tarafından nasıl hayata geçirildiğine şahit oluruz.

El yapımı ürünler aynı zamanda sahiplerine eşine kolay rastlanamayacak konfor ve wellness hissi verir. Unutmayalım ki güzellik her zaman ayrıntıda gizlidir.


Kalite


El yapımı bir ürünün seri üretilmiş bir benzeriyle aynı kalitede olmasını bekleyemezsiniz. Her detay için gösterilen özen ve kullanılan malzemenin kalitesi, seri üretim ürünlerde şahit olamayacağımız bir ayrıcalıktır. Burada sadece el yapımı ürünlerin sağlam ve uzun ömürlü oluşlarından bahsetmiyoruz. Tasarım ve ürün dokusu açısından da el yapımı ürünler seri üretimlere göre büyük kalite farkına sahiptirler.

Dokumacılar, zanaatlarını mükemmelleştirmek için bir ömür boyunca çalışırlar ve ürettikleri her parça ile işlerini daha da ileriye taşırlar. Dokuma tezgahının önüne her oturduklarında bir sanat eseri yaratırlar. Bu da ellerinden çıkan ürünlerin kalitesinin arkasında yatan unsurdur.


Zanaatkarlık


El işçiliğinin en değerli örnekleri maalesef ustaların kullandığı teknikler doğru şekilde belgelenmediği ve bazen de ticari sır olarak saklandığı için unutulabiliyor. Böylece bazı dokuma ve örme yöntemleri zaman içinde kaybolurken geçmişimizle bağımızı da yitirebiliyoruz.

Handan Loomworks olarak geleneksel el sanatlarını yaşatmaya inanıyoruz. Ürünlerimizde kullandığımız teknikler Handan Özcan'ın anneannesinin yıllardır uyguladığı tekniklerin aynısı. Nesiller boyunca devam eden tutku, her ürünümüzde ortaya çıkan mükemmel sonuçta kendisini gösteriyor.
Ustalıkla hazırlanmış kilim koleksiyonumuzu yakından inceleyin.


Sağlık


Mobilyalarınız ve diğer eşyalarınız adeta evinizin bir üyesi gibidir. Sadece üzerine oturduğumuz veya farklı amaçlarla kullandığımız birer materyalden ziyade evimizin tüm havasını ve dolayısıyla ruh halimizi belirlerler. Hatta sadece zihinsel durumumuzu etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sağlığımızı da etkilerler.

Oturduğumuz, üzerinde uyuduğumuz veya nefes aldığımız, her gün kullandığımız bu eşyalar nerede üretiliyor? Üretimlerinde hangi kimyasallar kullanılıyor? Başımızı yastığa koyarken o kimyasalları soluyor muyuz? Üretim yöntemleri sürdürülebilir mi veya çalışanlar için güvenli mi?


Doğal hammaddelerden üretildiğini bildiğimiz el yapımı ürünler için tüm bu soruların tatmin edici ortak bir cevabı var. Hem evlerimiz hem de gezegenimiz üzerinde olumsuz etkiye sahip olmamaları onları sağlığımız açısından da ideal bir tercihe dönüştürüyor.

Sürdürülebilirliğin yalnızca toplumsal bir hedef olmaması ve kişisel olarak aldığımız kararlara da rehberlik etmesi gerektiğine inanıyoruz. El dokumacılığı ve yavaş moda gibi sürdürülebilir uygulamalar, bu konuda toplu üretim yöntemlerinin çok ilerisindeler. Umarız diğer şirketlere de daha sürdürülebilir teknikleri benimseme konusunda örnek olabiliriz.


Anahtar kelimeler: El yapımı ürünler, el yapımı kilim, el yapımı yastık, sürdürülebilirlik

524 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page