İNZİVA

Handan Loomworks olarak yeni kilim koleksiyonumuzu sizle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

7 parçadan oluşan  koleksiyona "inziva" ismini vermemin iki nedeni var.

İlk olarak; neredeyse hepimiz modern dünyanın ve kalabalık şehirlerin karmaşasından arınmak için sakince köşemize çekilip içsel motivasyonumuzla gözlerimizi kapatıp nefesimize odaklanıyor, ellerimizi kalbimizde birleştiriyor ve zihnimizde boşluklar yaratmaya, yavaşlamaya ve arınmaya ihtiyaç duyuyoruz.

Bu zihinsel arınma ve dokunma ihtiyacımız kilimlerimi tasarlarken en büyük ilham kaynağım oldu. Yaratıcı tasarım sürecimde temamı hem estetik yönden vurgulamak hem de hikayesini anlatabilmek için geleneksel Anadolu dokuması teknikleri olan kilim ve türk düğümü dokuma tekniklerini bir arada kullandım. Böylece "dokusu olan" ve "boşluk" diye tabir edebileceğimiz iki ayrı alan yaratabildim ve bu koleksiyona ait her kilim kendi içinde iki ayrı hissiyatı barındırmış oldu: Düğüm tekniğinin kullanıldığı renkli her alan dokuyu fark etmemizi yani "dokunma ihtiyacımızı" hatırlatırken, kilim tekniğinin kullanıldığı tek renkli alanlar "zihnimizdeki boşluklara" ışık tutabildi.

Koleksiyonun temasının inziva olmasının bir diğer nedeni ise; geleneksel Anadolu dokumasında tıpkı anneannem gibi zanaatkar kadınların yıllarca dokuduğu klasik Anadolu motiflerine nahif bir mola vererek,  hepimiz gibi, köylerinde yaşayan zanaatkarların da üretim süreçlerinde ve belki de bu sayede zihinlerinde boşluk yaratmasına olanak tanımaktı.

Anadolu kadını, klasik motiflerimiz sayesinde bugüne kadar sevgilerini, öfkelerini, hayallerini, kıskançlıklarını, özlemlerini dile getirdiler. Ama artık onlar için de inzivaya çekilme, yavaşlama ve arınma vakti geldi. Eski motiflerimiz tüm dünyada yaşam alanlarında kadınlarımızın kadim hikayelerini anlatmaya devam ederken biz bu sefer sessiz kalmaya karar verdik.

Tüm tasarımlarımı geleneksel Anadolu motifleriyle dokuma yapan ve bu zanaatle duygularını ifade etmeye çalışan anneanneme ve onun gibi yerli zanaatkar kadınlarımıza ithaf ediyorum. Şimdi hepimiz biraz inzivaya çekilmek istedik, biraz arındık ve yavaşladık.

Edineceğiniz kilimin hızla akan hayatın içinde bazen inzivaya çekilmenin bir ihtiyaç olduğunu hatırlatmasını dilerim.

Handan Gümüş Özcan

Kurucu ve Tasarımcı