top of page

El Yapımı Kilimler ve Evinizdeki Yerleri

Kilim ve halılar, evlerinizin iç tasarım planlarının temelini oluşturur. Bulundukları odanın sadece bir bölümünü kaplasalar da görünümü ve havası üzerinde muazzam etkiye sahiptirler. Kilimler doğru seçildiklerinde çok hoş bir tamamlayıcı olabilecekleri gibi yanlış tercih edilmiş bir kilim ne kadar şık dursa da özenle tasarladığınız oturma odanızda hiç istemediğiniz bir görüntü kirliliğine sebep olabilir.

Piyasada odalarınızın zeminini başka herhangi bir halı veya kilim gibi kolayca doldurabilecek sayısız seçenek bulunuyor. Ancak ideal yaşam alanını yaratmak için evinizin iç tasarımına biraz daha çaba harcamanız ve doğru kilimi seçmek için titiz davranmanız gerektiğine inanıyoruz.


El Yapımı Kilimleri Bu Kadar Özel Yapan Şey Ne?

Handan Loomworks'te, evlerinizin özel, sevilen bir parçası olmasını umduğumuz, sürdürülebilir, el dokuması kilimler üretiyoruz. Bizim için her ürünümüz yüzyıllardır devam eden geleneklerin parçası olan bir sanat eseri. Hızlı moda trendlerinin etkisindeki seri olarak üretilen, düşük kaliteli ürünlerin yerine el emeğini ve doğal ham maddeleri tercih ediyoruz.

Bir kilim satın almak için araştırmaya başladığınızda odanızın bir bölümünü kaplamaktan başka değer sağlamayan birçok ürünle karşılaşırsınız. Bize göre evinizin her odası bundan çok daha fazlasını hak ediyor. Ürünlerimizin değeri, usta bir zanaatkar tarafından hazırlanmış her öğenin doğasında bulunan kaliteden gelir. Halılarımızdan birine dokunduğunuzda farkı hemen hissedebilir ve %100 doğal yünün sağladığı rahatlığı deneyimleyebilirsiniz.

Tüm kilimlerimizi çevre dostu yöntemlerle, sürdürülebilirlik ilkelerine bağlı olarak üretiyoruz. Kısa tedarik zinciriyle elde ettiğimiz doğal ham maddeleri otomasyon yerine insan becerisini kullanarak işliyor ve eşsiz ürünlere dönüştürüyoruz.

Sürdürülebilirlik hakkında daha fazla bilgi için: El Yapımı Ürünlerle Daha Sürdürülebilir Bir Yaşam

Doğru Kilimi Seçmek

Evinizde kullanacağınız kilim veya halının, yaşam alanınızın geri kalanına uyum sağlaması için belirli özelliklere sahip olması gerekir. Odada istenen hissi yaratmak için kilimin diğer mobilya ve eşyalarınızla uyum sağlaması birinci önceliğiniz olmalı. İç tasarıma kilim veya halıyı seçerek başlamak işinizi epey kolaylaştıracaktır.

Renk, doku ve boyut bir kilime yatırım yapmadan önce dikkat etmeniz gereken temel unsurlar arasında yer alıyor. Bu unsurların her birini hesaba katarak çok daha verimli bir seçim yapabilirsiniz.

Renk tercihi, dikkate alınması gereken ilk şeylerden biri. Seçeceğiniz kilimin rengi, odanın geri kalanıyla uyum içerisinde olmalı ve hatta tüm diğer değerli eşyalarınızı ön plana çıkarmalıdır. Kiliminizin renginin kanepe, perde, minder gibi eşyalarınızda yakaladığınız uyumun bir parçası olmasına dikkat edin. Odanızı tanımlayan ana ve ara renkleri belirleyin. Aynı renkleri tercih etmek yerine uyumlu bir renk şemasına sadık kalarak muhteşem bir renk ahengi yakalayabilirsiniz.

El dokuması kilimlerimizle oluşturabileceğiniz renk kombinasyonlarına göz atmak için mağazamıza uğramayı unutmayın.

Dikkat etmeniz gereken ikinci konu ise kiliminiz için seçeceğiniz boyut. Bu noktada kullanacağınız odanın ve kiliminizi yerleştireceğiniz alanın ölçülerini bilmek size yardımcı olacaktır. Doğru boyutta bir kilim seçmek odanızı daha ferah hissettireceği gibi yanlış boyut seçimi de birçok sorunu beraberinde getirecektir.

Çok büyük bir kilim odanızı küçük gösterir. Gereğinden küçük bir kilim ise komik duracağı gibi arzuladığınız görüntüyü size sunmayacaktır.


Geniş bir oturma odasında hoş bir etki sağlamak ve daha konforlu bir alan görünümü elde etmek istiyorsanız daha büyük kilimler seçmenizi öneririz. 200x300cm ebadındaki bir kilim bulunduğu alanı tanımlarken, 120x180cm ebadındaki bir kilim daha küçük bir odada ortama hakim renk düzenini desteklemek için kullanılabilir.


El Dokuması Kilim İçin Doğru Yeri Bulmak


Bir odanın iç tasarımına kilim veya halı ile başlanması gerektiğini düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Sonuçta kiliminiz odanın tam merkezinde olacak ve tüm düzene hakim olacak. Ancak böyle bir lüksünüz yoksa endişelenmeyin. Yine de yaratıcı olabilir ve yeni el dokuma kiliminiz için en doğru yeri bulabilirsiniz. Bunun yanında mobilyalarınızın yerlerinde yapacağınız küçük değişikliklerle kiliminiz için uygun bir alan açabilirsiniz.

Kilimi size en mantıklı gelen yere yerleştirin. Farkındayız söylemesi yapmaktan daha kolay ama demek istediğimiz, odadaki mobilyaların geri kalanının kilimi sadece işe yarayacak şekilde tamamlaması gerektiğidir. Örneğin, odanızda üzerinde ilginç desenlerin olduğu büyük bir kanepeniz varsa, daha sade, tek renkli bir kilim seçmek odayı desenlere boğmanızı engeller. Ya da diyelim ki odalarınızdan birinde pek de iyi görünmeyen bir boşluk var. Orta boy bir kilim ile ortamı hemen daha ilginç ve rahat hale getirebilirsiniz.

Hayalinizdeki görüntüye takılıp kalmayın! Konu iç tasarım olduğunda esneklik ve farklı seçeneklere açık olmak işinizi epey kolaylaştırır. Deneme yanılma yöntemiyle içinize sinecek bir sonuca ulaşabilirsiniz. Birkaç farklı konsept deneyin ve evinize en uygun olanı bulun.


129 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page