top of page

El Dokuması Ürünlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Evinizdeki diğer tüm eşyalar gibi el dokuması kilim ve yastıklarınız da kirlenmeye mahkumdur. İster sürekli olarak üzerlerine bir şey dökme tehlikesi olsun, isterse biriken tozlar olsun, ilk aldığınız günkü çekiciliğini korumaları için onları er ya da geç temizlemeniz gerekir. Ancak el dokuması bir eşyayı temizlemek, standart bir halı döşemesini temizlemek veya bakımını yapmak kadar kolay değildir. Bu yüzden bu zamansız parçaları korumak ve canlılıklarını devam ettirebilmek için sizinle paylaşacağımız talimatlarımıza uymanızı öneririz.

Başlamadan önce küçük bir uyarı: El dokuması eşyaların temizlik ve bakımına özenle yaklaşmak gerekir. Handan Loomworks'te ürettiğimiz gibi el dokuması parçalar, uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmış yüksek kaliteli ürünlerdir. Ancak kilim ve yastıkların en iyi özellikleri ortaya çıkarmak ve onları daha uzun yıllar boyunca kullanmak için bakımlarını yaparken dikkatli olmanız sizin lehinize olacaktır.

Kimyasal Maddelerden Uzak Durun

Evinizin vazgeçilmez parçaları olarak gördüğünüz benzersiz el dokuması ürünlerimizin bakımını yaparken onlara zarar vermenizi asla istemeyiz. Bu yüzden çamaşır suyu veya amonyak gibi kimyasal içeriklere sahip temizlik ürünlerini yanlarına yaklaştırmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. İnternetteki bazı eğitici videoların aksine bu maddelerin arasına sirkeyi de dahil etmenizi öneririz. Sirke her ne kadar sağlıklı ve doğal olsa da el dokuması ürünler için zararlı bir içeriğe sahiptir.


Gevşeyen İplikleri Çekmeyin

Herhangi bir şekilde kiliminiz üzerinde gevşek bir iplik görürseniz, onu lütfen çekmeyin. Bu, insanların tişörtlerinde veya diğer kıyafetlerinde gevşek bir iplik gördüklerinde geliştirdikleri talihsiz bir alışkanlıktır ve sonuç değerli kiliminiz için çok daha kötü olacaktır. Bildiğiniz gibi el dokuması ürünler binlerce yün ipliğin bir arada örülmesiyle yapılıyor. Gevşek bir ipliği çekmek, yüzeyin yapısal bütünlüğünü tehlikeye atabilir ve sorunu daha da kötüleştirebilir. Bir makas yardımıyla gevşek ipliği kesmenizi öneririz.


Halı Kaydırmaz Kullanın

Ülkemizde halı kaydırmaz olarak bilinen, İngilizcesi ‘rug pad’ olan bu ürün kiliminiz ile sert zemin arasında yumuşak, koruyucu bir yüzey görevi görür ve böylece kiliminizin ömrünü uzatır. Halı kaydırmaz, kiliminizdeki liflerin üzerlerine basıldığında ayaklarınız ve zemin arasında ezilmesini önler ve kiliminizin uzun yıllar boyunca canlı görünümünü korumasına yardımcı olur. Ayrıca kaymasını engelleyerek kilimin onun için uygun gördüğünüz sabit bir yerde durmasını sağlar.


El Dokuması Ürünler Nasıl Temizlenir?

Yukarıdaki önerilere sadık kalmak kiliminizin kullanım ömrünü kesinlikle uzatacaktır. Peki ya iş temizlemeye geldiğinde ne yapmalı? Kilimlerin ve yastıkların ipleri arasında yıllar içinde biriken leke ve tozlardan ürüne zarar vermeden nasıl kurtulabilirsiniz?


Düzenli Olarak Süpürme

El dokuması eşyalarınızda toz ve kir birikmesini önlemek için yüzeyin vakumla temizlenmesi etkili bir yöntem olacaktır. Bu işlemi standart bir elektrikli süpürgeyle yapabilirsiniz. Evinizi her temizlediğinizde kiliminizi nazikçe süpürmeniz rutin temizlik için yeterli olacaktır.


Her İki Tarafı da Temizleyin

Her gün üzerine basmasak da kilimlerimizin altı da üstü gibi temizliğe ihtiyaç duyuyor. Özellikle saç, kir ve toz birikmesine karşı el dokuması kilimlerin altını ara sıra elektrikli süpürgeyle temizlediğinizden emin olun.


Lekeleri Çıkarma

Küçük bir kaza sonucunda el dokuması kilim veya yastığınızın üzerine leke bırakan bir sıvı dökebilirsiniz. Bu gibi durumlarda hemen birkaç ıslak havlu alın ve onları mümkün olduğunca çabuk sıvıya batırın. Islak havlular sıvıyı tamamen çekene kadar bekleyin. Yüzey kuruduktan sonra lekeyi biraz suyla nemlendirin ve ardından biraz kabartma tozu ve tuzla ovalayın. Bu yöntem genellikle kimyasal temizleyiciler kadar iyi sonuç verir.


Evcil Hayvanlara Dikkat Edin

Minik tüylü dostlarımızı çok sevsek de konu evimizin temizliğine geldiğinde bazen bize zor anlar yaşatabiliyorlar. Kediniz veya köpeğiniz el dokuması kiliminizi ev içindeki favori dinlenme mekanları olarak görebilirler. Dökülen hayvan tüylerini sıklıkla temizlemeyi unutmayın. Bunun için petshoplarda satılan özel aparatları kullanabilirsiniz.Ancak maalesef el dokuması eşyalarınız için hayvan dostlarımızdan gelecek en tehlikeli şey tüyleri değil. İdrar ve dışkı kiliminiz için oldukça zararlıdır. Bu yüzden evcil hayvanlara el yapımı kiliminize yaklaştırmadan önce mutlaka tuvalet eğitimi vermek gerekir.

El dokuması eşyalarınızı temizlerken, her zaman sakin ve mütevazi davranmaya çalışın. Bir kilimi sert bir şekilde ovalamak, güçlü temizlik ürünleri kullanmak ve çok sık temizlemek ters etki yaratabilir ve muhtemelen bu hassas parçalara zarar verir. Eğer tavsiyelerimize uyarsanız uzun yıllar boyunca evinizin en değerli köşesini süslemeye devam edeceklerdir.

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page